Ніж для самооборони

Якій купити ніж для самооборони – це питання чують, мабудь, усі хто займається ножовим боєм. Природно, що тут виникають тонкощі. Треба врахувати купу чинників, починаючи від бюджету, закінчуючи особистими уподобаннями користувача. Добре те, що з підбором не дорогого ножа для самооборони труднощів не буде (на нашому сайті є достатня кількість варіантів на будь-який гаманець). Більше проблем створюють питання про призначення, конструкцію і характеристики інструменту. Звичайно, це діло смаку, але є і об’єктивні моменти, які треба пам’ятати.

Як підібрати якісний, зручний і недорогий ніж для самооборони – про це стаття.

 

Що повинен вміти хороший ніж для самозахисту

Говорять, що такий клинок мусить вміти все: від порізати ковбаски до захистити власника на полюванні від дикого кабана. З ковбаскою зрозуміло, а ось полювання з ножем – екстремальне зайняття, якщо ви не Тарзан. Для оброблення туш краще підійде не компактний міський ніж для самооборони, а швидше армійський або тактичний, з великим лезом. Давайте використовувати здоровий глузд і не висувати абсурдних вимог, наприклад, копійчана вартість та компактні розміри при булатному лезі.

З ножем для господарчо- побутових потреб все зрозуміло: підійде будь-який, від китайського складника за 5 доларів, до кастомних ножів з пафосних сталей. Тут головні критерії: максимальна універсальність і зручність – щоб багато місця в кишені не займав. У мене, наприклад, вже років 10 на зв’язці ключів живе Victorinox з одним лезом і відкривалкою.

Ніж для самооборони – зовсім інша справа. Я займаюся ножовим боєм більше 10 років і в силу специфіки спорту спілкувався з багатьма представниками спецпідрозділів, для яких бойовий ніж – одне із знарядь роботи. Крім того, в клубі спортивного ножового бою Blade Brothers ми регулярно проводимо розбір вуличних конфліктів з використанням ножа, про які дізнаємося зі ЗМІ або від очевидців. Це нормальна практика для шкіл, які не варяться у власному соку, а постійно шліфують техніку, шукають нові рішення різних спарингових ситуацій. Зокрема, наші колеги з київського клубу Fratria Fortis, займаються тим же.

Як і усі розробники, ми тестували різні клинки для самооборони і техніку роботи на макетах, що імітують супротивника – “собачка”, “свинопух” і тому подібне. На нашому каналі є такі відеоролики, і ми викладатимемо нові.

Ґрунтуючись на цій практиці, хочу висловити міркування з приводу того, яким має бути EDC ніж для самооборони. Йдеться саме про міський ніж для самооборони і повсякденного носіння.

Також треба відмітити, що не закликаю використати клинки як засоби самооборони, краще вирішувати усі конфлікти словом, але, якщо встає питання життя або смерті, – вибирати не доводиться.

Міркуючи теоретично, хороший ніж для самооборони повинен мати такі характеристики:

  1. Тверда сталь. Лезо повинне добре тримати заточку. Неприємно, коли ніж несподівано перестає різати. Щоб лезо зберігало правильну форму, інструмент має бути зроблений з хорошої, якісної сталі, бути загартований і мати високу твердість. В ідеалі клинок виковують вручну. Звідси автоматично витікає, що ніж для самооборони не може бути дешевим. Доводилося багаторазово чути міркування на тему: “куплю китайських складень, відточу його до стану бритви і досить”. Це профанація, ніж для самооборони має бути надійним, щоб не підвів в критичній ситуації. Чого будуть варті 50$, якщо йдеться про життя? Адже цього цілком достатньо, щоб купити якісний, надійний ніж з хорошої сталі.
  2. Стійкість до корозії. Для ножа для самооборони ця не головна якість. Такий клинок носять в піхвах під одягом, він не ржавіє під дощем. Але погодьтеся, приємніше, коли сталь блищить як дзеркало, а не нагадує археологічну знахідку. Ми вирішуємо питання з окисленням за допомогою спеціального полімерного покриття, яке наноситься на метал і запобігає окисленню. Також у нас на сайті є Premium моделі ножів, зроблені з високоякісної, австрійської сталі K110, яка стійка до корозії і окислення.
  3. Ніж для самооборони має бути гострим завжди. Сумнішим за тупий різак може бути тільки його повна відсутність. Користуйтеся клинком деякий час, поки рука до нього не звикне, потім наточіть і сховайте в піхви. Ніж має бути ідеально гострим.
  4. Ніж для самооборони повинен бути достатньої довжини. Оптимальні розміри, які дозволяють максимально повно реалізувати техніку сучасного ножового бою, – клинок 18-20 см і рукоять 9-10см. Але! В умовах міста такий інструмент завеликий. Особливо це помітно в літній час, коли його не сховаєш під куртку. Для самооборони в міських умовах рекомендую ніж з клинком 10-12 см і рукояттю близько 9 см
  5. Геометрія. Це, мабуть, буде найбільший пункт.

Форма ножа залежить, передусім, від манери бою його власника. Ось розклад по техніці використання :

  •  Для потужних рубаючіх ударів – доцільно використовувати інструмент, де перша (від вістря) третина клинка помітно винесена за лінію рукояті. Приклад такого ножа для самооборони – Ira Domini, від ножового бренду нашого клубу. Ніж розроблено під специфічну техніку ударів, характерну для Blade Brothers. Поєднання рис грецької махайри і кельтської сокири, реалізованих в ножі, дозволяє наносити жахливі порізи, що буквально розвалюють тестові макети.

  • Січні порізи, з активною роботою озброєної руки. Таким користувачам чудово підійдуть ножі з вигнутою різальною кромкою, як, наприклад, популярна модель Оркнейский пазур. За рахунок специфічної форми клинка, ніж дозволяє наносити глибокі, довгі порізи, особливо при кистьових хлистах. Це наш подарунок колегам з філіппінських бойових мистецтв. Винесена за лінію рукояті різальна кромка і вигнута форма клинка у поєднанні із загальною легкістю цього ножа для самооборони. дозволяють наносити швидкісні глибокі порізи.

  • Удари, що колють, з успіхом наносять стилетоподібні кинджали, наприклад, Вендета. Ріжуть вони менш ефективно, чим представлені вище моделі. Але розраховані на глибокі уколи – спосіб вмить завершитибудь-яку сутичку. Додатковий плюс на користь цього рішення – привабливий зовнішній вигляд. За формою кинджал нагадує середньовічну зброю або армійські кортики епохи великих війн.

  • При універсальній техніці, а також для початківців, краще звернутися до класики – фінки і подібних до неї виробів. Це форма, перевірена часом, такий ніж однаково добре і ріже, і коле. Ярл і Фенрір – варіації від Blade Brothers Knives на тему фінського ножа і ножа Боуі. Втілення суворої краси північних фьордів, драккарів і еля біля багаття. Ярл і Фенрір – безпрограшні варіанти на усі випадки життя. Прості, зручні ножі, які відмінно справляються зі своїми завданнями.

  • Окремо варто сказати про спеціалізовані ножі, які можуть бути використані, тільки з певною технікою бою. Наприклад, керамбіт – ніж з серповидним клинком для роботи зворотним хватом. Дозволяє наносити потужні порізи на ближній дистанції, проте сильно програє в протистоянні звичайному ножу. Уколи керамбітом робити не можна, і в цьому його найголовніший недолік.

В якості іншого прикладу спеціалізованого ножа для самозахисту, можна привести Жнець від Blade Brothers Knives. Він розроблений інструктором клубу Fratria Fortis Костянтином “Вальде” Ульяновым і призначений для бою в умовах клінчу. Винесена далеко за межі рукояті і дуже протяжна різальна кромка дозволяє наносити сильні порізи навіть без замаху, просто притуливши його до поверхні. Конструкція робить можливим уколи із самих незручних положень.

Фіксед як оптимальний варіант ножа для самооборони

Говорячи про конструктивні особливості ножа для самооборони, треба відмітити, що він має бути тільки фікседом, тобто нескладним.

Причин цього дві:

1) надійність;

2) швидкість.

Якщо з надійністю все зрозуміло – немає замку, нічому ламатися, то на швидкості треба зупинитися детальніше.

Багато користувачів носять складники замість ножа для самооборони. Регулярно тренуються в їх витяганні, іноді доходячи до абсолютно фантастичних, швидкісних результатів. Проблема в тому, що вуличний напад – це не ефектне клацання замком складника, а, як правило, короткий обмін репліками з подальшими силовими діями. Часу і можливостей вистачає лише на те, щоб узяти рукоять ножа і рвонути його з піхов, з ходу переводячи рух в удар.

Одна людина, що дала відсіч агресорам, розповідала про ситуацію, коли її з двох сторін схопили за передпліччя і під лікті. Ривком плеча вдалося на мить підтягнути руку до поясу, але цього вистачило, щоб витягти ножа з горизонтально розташованих піхов. По його власному визнанню, в подібній ситуації складник неможливо було б ні висмикнути з кишені, ні розкрити.

Розраховувати треба на гіршу ситуацію, коли немає можливості клацнути складником. Звідси ми плавно підходимо до наступного пункту – аксесуарів.

Піхви

Не має особливого значення матеріал, з якого вони виготовлені, піхви не повинні перешкоджати миттєвому витягуванню ножа для самооборони. Гарним прикладом є лафетні піхви, тип “лопух”. Тут відсутня одна з бічних торцевих сторін, завдяки чому ніж не обов’язково саме витягати, його можна вирвати одним коротким рухом. Фіксується ніж для самооборони скобою, яку треба відігнути.

Піхви “лопух” виготовляють з пластичного кайдекса, завдяки якому ніж міцно сидить в гнізді і досить легко витягається. Проте трапляється, що вони дряпають поліровку клинка. Це не впливає на бойові властивості, але позначається на зовнішньому вигляді.

Ми робимо пластикові піхви для носіння на поясі. Конструкція не привертає уваги, клинок миттєво вихоплюється у разі потреби. Піхви орієнтовані горизонтально, вважаю, що це оптимальне положення, але при необхідності їх можна повісити і вертикально.

Дозвіл на ніж для самооборони

Ніж для самозахисту має бути легальним – це аксіома. Опустимо питання про можливість застосування ножа для самооборони з точки зору закону, дасть Бог, такого не трапиться. Проте треба бути впевненим в тому, що ваш ніж не є холодною зброєю, і що ще важливіше – це повинно бути ясно і для правоохоронних органів.

Оскільки рядовий патрульний не зобов’язаний бути експертом- криміналістом, краще всього носити з собою правильно оформлене (з добре читаним текстом, фотографією ножа, завірене мокрою печаткою продавця) укладення або сертифікат на ніж для самооборони. Такий документ збереже кілька годин часу і неабияку кількість нервів.

Ця стаття ґрунтована на моєму особистому досвіді тренувань і тестах, а також на практичному досвіді інших людей. Приведені моделі не є обов’язковими і необхідними для носіння з метою самооборони, а показані лише для ілюстрації конструктивних особливостей. Який ніж носити з собою для самооборони – вибирати тільки вам.