Як вибрати ніж і нічого не упустити при виборі (Вибираємо хороший ніж)

Вибрати хороший ніж, нічого не упустити і не отримати зайвого – нетривіальне завдання. “Упустити” – це означає, замість корисного інструменту придбати точило для олівців, а “отримати зайве” – проблеми із законом, які можуть виникнути, якщо ви купите “Экскалібур” замість міського ножа.

Ця тема обросла значною кількістю міфів, які часто приховують дійсність. У статті я хочу відокремити міфи від реальності і поділитися конкретними, практичними рекомендаціями, які допоможуть зробити правильний вибір.

Ніж – прадавня зброя. За тисячі років людство ще не придумало чим можна замінити звичайний, сталевий ніж. Навіть в нашому столітті кожен чоловік, так чи інакше, стикається з проблемою його вибору. При цьому ножі для себе підбирають не лише кримінальні хлопці, але і цілком законослухняні громадяни.

Такий інструмент буде корисний на полюванні, риболовлі або під час туристичного походу. У лісі клинок особливо потрібен, без нього неможливо зробити курінь, нарізати гілок або оббілувати здобич. Не буде зайвим він і в місті, щоб розділити піцу під час обідньої перерви, розпакувати посилку або відкрити консерви.

Американці говорять, що бог створив людей різними, а кольт вирівняв. Це ж відноситься і до ножа. Клинок дійсно сильно рівняє шанси. Не всякий хуліган або грабіжник нападе на рішучу людину, озброєну невеликим міським (EDC) ножем.

Як же підібрати якісний та функціональний ніж і при цьому залишитись у рамках закону? Про це стаття.

Що говорить закон

Деякі люди остерігаються придбавати ножі серйозніші кишенькового складника, тому що не хочуть притягнути увагу влади. Інші сміливо ходять по вулицях з ножами, розміром з мачете. Як дізнатися, що можна, а що ні?

Є такий міф родом з дитинства, що будь-який ніж довший за ширину долоні – холодна зброя. Не одне покоління виросло на цій легенді, не підозрюючи про те, що існують і інші вимоги.

Проблема в тому, що в Україні немає чіткого закону прохолодну зброю. Усі питання регулює “Методика криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів”, яка є не догмою, а швидше рекомендацією для експертів. Вони керуються також і іншою літературою, проводять різні випробування та тести. “Методика” дає орієнтири технічних характеристик, згідно з якими експерт вирішує, зброя у вас або ні.

Сюди входять такі параметри:

– товщина металу;

– довжина клинка;

– наявність травмобезпечного упору(гарди);

– твердість матеріалу.

Згідно з “Методикою”, якщо хоч би один параметр не відповідає ознакам холодної зброї, то ніж не вважається таким.

Проте, треба знати, що експерт у своїй оцінці керується сукупністю якостей і ознак. Наприклад, гарди у ножа може і не бути, але виражена підпальцьова виїмка в сукупності з рифленою рукояттю дають схожий ефект і ніж буде визнаний зброєю.

Також варто пам’ятати, що звичайний патрульний поліцейський не є експертом і не зобов’язаний знати усі деталі і тонкощі “Методики”, тому, якщо ніж здався йому підозрілим, ви проведете декілька годин, оформляючи вилучення.

Єдиною гарантією відсутності подібних проблем є укладення експертизи МВС про неприналежність до холодної зброї, яку ми даємо з усіма нашими ножами.

Фіксед або складник – ось в чому питання

Прийнято вважати, що ножовики- любителі діляться на два протиборчі табори. Це прихильники складних ножів і фанати клинків з фіксованим руків’ям. Вже багато років йдуть суперечки що зручніше, корисніше та краще. Тут треба сказати, що я не дотримуюся якої-небудь конкретної філософії в цьому питанні. Для кожного завдання є свій інструмент.

Олівці в офісі зручніше лагодити складником, він і місця менше займає, а ось в поході, якщо треба викопати яму під вогнище, зняти шар дерну або на полюванні шкуру з кабана, краще себе покаже фіксед.

Важливо підібрати і купити зручний і функціональний ніж. Зараз на ринку представлена велика кількість “невідомих звіряток”, космічного дизайну. Часто це “рекламні” вироби, які розраховані на те, щоб здивувати покупця, а не принести реальну користь.

Матеріал

Те, з чого зроблений ніж – важлива складова його вартості. Ціна сильно залежить від металу і способу обробки. Якщо ніж з дамаської сталі, або при виготовленні застосовувалася порошкова металургія, десять разів перековувався і гартувався в різних умовах -ціна такого клинка доходитиме до декількох тисяч умовних одиниць. А ще бувають вироби інкрустовані коштовними каменями… Але я вважаю, що вибирати такі ножі – це все одно що купити сувенір, або подарунок.

Скільки туристів ходять в ліс із ножем, вартістю в непоганий автомобіль? Та і навіщо, якщо ціна якісного, робочого ножа, який впорається з більшістю завдань в межах 100$.

Марки сталі

Хімічний склад матеріалу визначає його характеристики, при цьому більшість ножів проходять додаткову термічну обробку – загартування. Хороше загартування відрізняється від поганого тим, що після нього сталь не кришиться і не гнеться. Це означає, що матеріал стає в міру твердим, пружним і гнучким.

На перший погляд здається, що чим твердіша сталь – тим краще ніж, але це не так. Надмірна твердість призводить до того, що залізо стає крихким, як чавун, та і нагострити такий ніж зовсім нелегко. Для роботи з твердими сплавами потрібен спеціальний абразивний інструмент, а вже про те, щоб поправити лезо в лісі, зовсім не йдеться.

 1. 65Г – ресорно-пружинна, марганцева сталь. Користується величезною популярністю в нашій країні при виробництві ножів і холодної зброї. Реконструктори і ковалі, які роблять шаблі, мечі і шашки, віддають перевагу саме цій марці. Сталь відрізняється чудовим співвідношенням ціни і якості.
 2. До 110 высоковуглецева, високохромиста, холодноштампована сталь Австрійського концерну Böhler – Uddeholm. Відрізняється достатньою твердістю і в’язкістю, відмінно тримає заточку, стійка до корозії. Застосовується при виготовленні ножів високих класів. Відмінно переносить термообробку.
 3. Сталі груп 420 – 440 це бюджетна криця з помірним вмістом вуглецю. Як правило непогано ріжуть і стійкі до корозії. Такі ножі зустрічаються майже у всіх великих брендів.
 4. 5Cr15MoV – “хромиста” сталь з Китаю, досить тверда і стійка до окислення. За головними характеристиками нагадує 420HC.
 5. 65Х13 – стійка до корозії, з середньою кількістю вуглецю сталь. Не дуже добре тримає заточку, але легко гостриться, цілком підходить для туристичних цілей.
 6. AUS – 8 – японська, вуглецева нержавіюча сталь зі значною кількістю хрому. Добре зарекомендувала себе для ножів “про всяк випадок”.
 7. 8Cr13MoV, а також 8Cr14MoV і сталь 9Cr15 – дуже розповсюджені, недорогі матеріали з Китаю. За характеристиками поступаються японській AUS – 8.
 8. “Екологічно чисті «медичні» стали шведського виробництва (12C27;13C26;14C28N). Відомі тим, що добре піддаються термічній обробці і мають мінімальну кількість шкідливих домішок.
 9. Сталі 154CM і ATS – 34 – якісні, тверді нержавіючі, дуже стійкі до окислення.
 10. VG – 10 – інструментальна вуглецева, стійка до корозії сталь з Японії. Спершу з неї робили садовий інструмент, але потім вона перейшла в ножову індустрію. Славиться тим, що добре тримає заточку.
 11. D2 – тверда і стійка до руйнування інструментальна сталь.
 12. Сталі виробництва США S30V і S35V. Створені за допомогою порошкової металургії, застосовуються при виробництві дорогих, брендових ножів.

Що ще треба знати, вибираючи ніж

Найважливіший момент при виборі ножа – зручність використання. Те, як він лежить в руці, наскільки  упевнено їм можна користуватися, має відношення до безпеки і здоров’я людини. Рукоять хорошого ножа, який має сенс вибирати, не ковзає. Товщина достатня, щоб гарантувати упевнений хват.

“Декоративні” моделі, розраховані, щоб дивувати багатим оздобленням, частенько бувають мало функціональними. Доводилося тримати в руках мисливські ножі, чудово оформлені, але жахливо незручні.

Дуже важлива частина клинка-фикседа – піхви. Піхви мають бути надійними: з одного боку, гарантувати міцне кріплення, з іншої – забезпечувати швидке витягання зброї. Особливо це актуально в умовах міста.

Підбирайте ніж під конкретні завдання, і він вас не підведе. Тим більше, в нашому інтернет-магазині можна купити якісні вироби на будь-який смак і гаманець. Є армійські, туристичні і тактичні моделі. Широко представлені міські  (EDC) ножі, компактні і зручні для прихованого носіння. Купити ніж нескладно, зателефонуйте нашому менеджерові і вже через декілька днів отримаєте замовлення.